«Залізний» равлик

                               «Залізний» равлик 

 

 

У 2001 році експедиція вчених з коледжу Вільгельма і Марії (штат Віргінія, США) вирушила досліджувати чорні курці (гідротермальні джерела, які викидають високомінералізовану гарячу воду) на Аравійсько-Індійському хребті в Індійському океані. Вчені знайшли багато нових видів поблизу чорних курців, але найцікавішим з них був «залізний» равлик Crysomallon squamiferum.
Нога тварини вкрита особливими пластинками (склеритами), які містять залізо. Мушля равлика розділена на три шари. Внутрішній (перламутровий) шар складається з арагоніту, який зустрічається в мушлях інших молюсків та в екзоскелетах коралів. Середній шар, найтовстіший з двох, органічний. А зовнішній шар мушлі, як і склерити, складається з сульфідів заліза.
Сьогодні невідомо жодної іншої тварини, екзоскелет або скелет якої складався б із сульфіду заліза. Однак, незважаючи на те що ця особливість робить Crysomallon squamiferum унікальним серед сучасних тварин, вона була характерна для багатьох древніх тварин, зокрема кембрійського періоду (542—488 млн. років тому). Проте генетично цей вид пов'язаний з сучасними равликами.
Рідкісність сульфідів заліза як біологічного матеріалу в природі вчені пояснюють його нестабільністю. Однак поблизу гідротермальних джерел, де мешкає равлик Crysomallon squamiferum, це не так, адже тутешні води завжди багаті на мінерали. Чорні курці викидають гарячу суспензію сполук сірки з залізом, міддю і цинком. А при контакті з холодною водою вона охолоджується, і мінерали осідають на дно, попутно насичуючи оточуючу воду цими речовинами.
Цікаво, що вміст сульфідів заліза в мушлі равлика Crysomallon squamiferum дозволяє йому залишатись неушкодженим після атаки хижаків, таких як краби. Останні можуть стискати міцну мушлю протягом декількох днів, але вона все одно залишиться цілою.

Комментариев нет:

Отправить комментарий